Нова редакція закону “Про страхування”

17 March 2020
Нова редакція закону “Про страхування”

Керівник проектів та програм департаменту ліцензування НБУ Наталія Гудима повідомила про основні нововведення, які чекають на ринок з прийняттям нової редакції закону.

Робоча група в складі представників страхового ринку, НБУ, народних депутатів України, Нацкомфінпосуг, обговорюють окремі розділи і концептуальні підходи. Далі Національної банк підготує редакцію пропозицій до проекту закону про страхування і в квітні винесе його на публічне обговорення.

Основні нововведення, які чекають на ринок:

впровадження ризику-орієнтованого пропорційного підходу до вимог платоспроможності.

Нова модель регулювання страхового ринку буде враховувати основні вимоги законодавства Європейського союзу, як директиву Solvenсy 1, так і директиву Solvenсy 2.

Вимоги до капіталу залежатимуть від складності діяльності конкретної компанії, її бізнес-моделі, профілю ризику з метою забезпечення платоспроможності.

 

Страхові компанії, що збирають на рік:

  • до 150 млн. грн. (включно), розмір технічних резервів яких станом на кінець календарного року не перевищує 250 млн. грн., а частка перестрахування не перевищує 10%, залишаться на спрощеній системі розрахунку запасу платоспроможності.
  • більше 150 млн. грн., або з розміром технічних резервів, які станом на кінець календарного року перевищують 250 млн. грн. будуть відповідати вимогам Директиви ЄС Solvenсy 2.

“При цьому планується закріпити норму, що якщо компанія потрапляє під спрощений розрахунок запасу платоспроможності, то вона повинна дотримуватися закріплених законом обсягів протягом трьох років. Якщо компанія розуміє, що перевищила ці обсяги, то необхідно буде подавати новий бізнес-план, показавши повний розрахунок запасу платоспроможності по Solvenсy 2, і тоді до такого страховика будуть посилені вимоги. Те ж саме відбудеться і в зворотному порядку”, – зазначила Наталія Гудима.

Розмір власного капіталу:

В НБУ була дискусія, в результаті якої прийнято рішення взяти за основу:

32 млн. грн. – для ризикових компаній,

48 млн. грн. – для компаній, що спеціалізуються на страхуванні життя, і стільки ж – для спеціалізованого перестрахувальника.

Якщо компанія хоче займатися одночасно страхуванням життя і ризиковим страхуванням, то капітали підсумовуються.

Цей капітал повинен бути у компанії в наявності на кожну дату.

Форма власності страховика ще обговорюється.

Згідно Solvenсy 2, це повинні бути акціонерні товариства.

В Україні з 233 страхових компаній 74 – це товариства з додатковою відповідальністю (ТДВ).

“Ми повинні враховувати наші реалії, тому у нас йдуть дискусії, ми взяли певну паузу і розглядаємо два варіанти для діючих компаній. Перший – всі новостворені компанії будуть АТ. Другий – всі діючі компанії стають АТ. Для цього в перехідних положеннях до закону буде закріплений термін, який відводиться на перетворення, а також норма, згідно з якою компанії у формі ТДВ при зміні організаційно правової форми не будуть переліцензовуватися, не підпадатимуть під дію Цивільного Кодексу щодо формування реєстру кредиторів, а також збережуть членство в МТСБУ, якщо воно було”, – зазначила Наталія Гудима.

Про намір відмовитися від класифікації видів страхування.

Ліцензія буде видаватися на страхову діяльність. Наприклад, на страхування життя.

“Отримавши її, можна буде отримати ліцензії абсолютно на всі класи з цього виду. Однак страховики повинні розуміти, що під взяті класи страхування вони повинні будуть подати бізнес-план з описом обсягів, які планують отримати. Необхідно, щоб андеррайтери розрахували ризики за цими класами, фінансисти розрахували показники платоспроможності, спрогнозували обсяг премій, оцінили зобов’язання, які повинні виплачуватися, оцінили ризики, в тому числі ринкові, щоб і акціонери, і керівництво фірми розуміли, якого бізнес-результату хочуть досягти”, – зазначила Гудима.

“Страховики повинні бачити всі етапи бізнесу на період від року до трьох років, можливо – п’яти років. Тобто беручи всі 18 видів страхування, ліцензіат повинен розуміти бізнес-модель. Відповідно, тут знадобляться фахівці, які відповідають за комплаенс, систему управління ризиками, актуарії, які можуть оцінити ризики. І ці всі вимоги не примха регулятора, вони потрібні, щоб компанії були надійними і фінансово стійкими і для споживача, і для бізнес-партнерів,” – уточнює Гудима.

Також НБУ планує максимальне скорочення обов’язкових видів страхування або заміни їх на обов’язкову наявність поліса.