Щеплення для дорослих

3 December 2020
Щеплення для дорослих

У цій статті поговоримо про вакцинацію для дорослих. Які є щеплення? Коли і де їх робити?

“Відсутність планової вакцинації від хвороб може обернутися набагато важчими наслідками, ніж Covid-19”, – з такою заявою  влітку виступив очільник ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.

Які щеплення потрібні дорослим?

В Україні діє затверджений національний календар щеплень. За ним діти до 16 років мають обов’язково отримати щеплення від 10 хвороб – від туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції.

Якщо доросла людина не має якогось з щеплень з календарю профілактичних щеплень, лікарі радять зробити його у дорослому віці.

Також є рекомендація вакцинуватися від грипу щороку. У нашому блозі ми раніше писали про Вакцинацію проти сезонного грипу

 

Календар профілактичних щеплень

 

 

Вакцинації залишаються медичною процедурою, своєчасне проведення якої дозволяє уникнути розвитку багатьох інфекційних захворювань, які становлять небезпеку для здоров’я і життя людини. У відповідь на введення в організм частинок збудника імунна система виробляє антитіла, здатні згодом знищити небезпечний антиген і попередити захворювання.

Дифтерія, правець

Сьогодні існує тільки одна інфекція, щеплення від якої кожній людині рекомендується повторювати не рідше ніж один раз на 10 років – це правець.

При цьому захворюванні спори збудника, що знаходяться в грунті, можуть потрапити в організм через будь-яке, навіть незначне пошкодження шкіри, а пов’язки, якими таку рану прикривають, створюють ідеальні умови для розвитку інфекції.

Якщо ж людина повністю щеплена (отримала шість доз вакцини АКДС в дитинстві), то їй достатньо вводити 1 раз на 10 років правцевий анатоксин. В цьому випадку організм підтримує потрібний рівень антитіл.

Сьогодні для попередження правця використовують вакцину АДС. Дана вакцина містить також компоненти, які стимулюють вироблення антитіл і проти дифтерії – інфекції, яка небезпечна критичним порушенням прохідності верхніх дихальних шляхів і важким ураженням серцево-судинної системи.

Безкоштовно дорослих вакцинують при великих ранах, в які могли потрапити частинки грунту, а також при укусах тварин. Такого щеплення не завжди достатньо при значному забрудненні рани, і в цьому випадку додатково рекомендують введення протиправцевої сироватки, яку доведеться оплачувати самостійно.

Вакцинація від кору

Чи потрібна вакцинація дорослим і де можна її провести?

Кір є типовою “дитячою” інфекцією, адже в період до масової вакцинації цією хворобою частіше хворіли діти, які відвідували дошкільні установи і школи. При контакті з хворим інфекція виникне у 99 людей зі 100 (за умови, що до такої зустрічі вони не були вакциновані).

Сьогодні введення живої ослабленої вакцини КПК, в складі якої присутні збудники кору, залишається єдиним надійним способом попередження цього захворювання. Це щеплення введено в Національний календар вакцинації, затверджений МОЗ України, згідно з яким КПК вводиться дітям у віці одного року і шести років (ревакцинація).

Питання про те, чи потрібна вакцинація дорослим і хто її повинен організовувати (і оплачувати, що досить важливо), широко обговорюється в суспільстві. Лікарі кажуть, що при будь-яких сумнівах щеплення краще, ніж очікування, адже тільки введення вакцини, навіть після контакту, може попередити захворювання. Важливо пам’ятати, що від кору, в 99% оберігає або захворювання, перенесене раніше, або повноцінна вакцинації (введення двох доз препарату КПК).

Іншими словами – якщо людина раніше хворіла на кір в будь-якому віці, другий раз вона не може захворіти, адже ця інфекція залишає стійкий довічний імунітет. Що стосується вакцинації, то потрібно бути впевненим, що вона була проведена правильно – про це свідчить результат спеціального аналізу крові, що виявляє антитіла, вироблені організмом. Дослідження може призначити сімейний лікар, терапевт або імунолог – воно необхідне дорослим, які за родом своєї діяльності постійно контактують з багатьма дітьми (вчителям, вихователям, медикам і т.д.).

Результат також оцінює лікар – якщо в крові досить протикорових імуноглобулінів класу G, то необхідності в щепленні немає, в іншому випадку потрібна обов’язкова двократна вакцинація з інтервалом між введеннями не менше 28 календарних днів.

Таке щеплення дорослим доведеться робити за свій рахунок – кошти в бюджеті на ці витрати для дорослого населення не передбачені. Вакцинацію проти кору для дорослих пропонують багато приватних медичних центрів. Для пацієнта будь-якого віку необхідно проконсультуватися з лікарем (терапевтом чи педіатром) до введення препарату.

Додаткові щеплення

Також є додаткові щеплення, які поки що не входять у національний календар. Проте є рекомендація лікарів зробити ці щеплення, щоб захиститися від небезпечних хвороб.

Додаткова вакцинація:

  • щеплення від пневмококової інфекції. Це профілактика багатьох респіраторних захворювань. І грип, і COVID-19 можуть ускладнюватися ще і бактеріальною пневмонією. Пневмокок — найпоширеніша причина бактеріальної пневмонії.
  • щеплення від вірусу папіломи людини. Причиною 70% випадків раку шийки матки є папіломавірус.
  • щеплення від вітряної віспи (вітрянки). Зазвичай переноситься легко, проте можуть виникнути ускладнення.
  • щеплення від гепатиту А. В Україні трапляються його спалахи через забруднення води.
  • щеплення від менінгококової інфекції. Менінгококовий менінгіт — небезпечна інфекція, яка вражає головний та спинний мозок.

 

Ці щеплення є у календарях імунізації багатьох країн світу. В Україні наразі тривають дискусії, щоб також зробити їх обов’язковими.

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що з 2022 року Україна запровадить обов’язкові щеплення для дітей проти пневмококової інфекції.