Страховий ринок України: квітень — червень 2022

10 June 2022
Страховий ринок України: квітень — червень 2022

Ділимося інформацією щодо кількості страхових компаній та результатами опитування страховиків від НБУ.

В квітні 2022 року кількість страхових компаній (ризикові)  складала 132.

В червні 2022 року кількість страхових компаній зменшилася до 129.

З Державного реєстру фінансових установ виключено трьох страховиків, які не мали чинних ліцензій:

 • ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО “СТРАХОВА КОМПАНІЯ “УКРАЇНСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ
  АЛЬЯНС” (ЄДРПОУ 32374372), ліцензії якого було анульовано 21 січня 2022 року за заявою
  страховика;
 • ТОВАРИСТВО З ДОДАТКОВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “СТРАХОВА КОМПАНІЯ “ВІП-КАПІТАЛ”
  (ЄДРПОУ 35533505), ліцензії якого було анульовано 21 січня 2022 року за заявою
  страховика;
 • ПРИВАТНЕ  АКЦІОНЕРНЕ  ТОВАРИСТВО “СТРАХОВА КОМПАНІЯ “ОСТРА” (ЄДРПОУ14288111),
  ліцензії якого було анульовано 09 лютого 2022 року як захід впливу.

На початок 2022 року —  142. Станом на 31 грудня 2020 року на ринку було зареєстровано 190 ризикових страховиків.

Тобто за 1,5 року ринок покинуло 61 страхова компанія.

Результати опитування НБУ в березні 2022 року

Джерело НБУ

Квітень 2022 року

Ринок страхування продовжує працювати. Більшість страховиків організували свою роботу, здійснивши евакуацію співробітників у безпечніші регіони, забезпечивши віддалену роботу персоналу, збереження технічних засобів та баз даних. Про це свідчать результати опитування страховиків, проведеного Національним банком України у березні 2022 року (В опитуванні Національного банку взяли участь 119 страховиків із 145 зареєстрованих станом на 1 квітня 2022 року в Україні. Це 82% від загальної кількості страховиків, на які припадає 91% страхових премій зі страхування non-life та 100% страхових резервів зі страхування життя.).

Водночас страхові компанії зіткнулися з серйозними викликами.

Ринок страхування нон-лайф

Сьогодні на ринку нон-лайф працює 132 страхові компанії. З них 25 страховиків, на які припадає 9% загального обсягу ринку, не надали відповідей щодо діяльності у період війни. 17 страховиків (менше 2% обсягу ринку) заявили, що на час надання відповідей ще не налагодили процес виплати страхових відшкодувань.

Усі інші страхові компанії, а це 89% страхового ринку за обсягами діяльності, повідомили, що продовжують працювати, своєчасно і в повному обсязі виконувати власні зобов’язання за договорами страхування та навіть укладати нові договори.

Відповідно до наданих страховиками відповідей 42% страховиків мають проблеми з повним та своєчасним поданням звітності. 25 страховиків, на які припадає 10,5% страхового ринку, зазначають про проблеми з виконанням нормативів. Із них сім найбільших за обсягами діяльності (8,9% ринку) мали проблеми з дотриманням нормативів і до війни, у 2021 році.

Фінансова спроможність страховиків у воєнний час прямо залежить від якості та структури їх активів і запасу капіталу у довоєнний період.

Водночас результати опитування показали, що усі компанії потерпають від військових дій на території України. Так, суттєво знизилися обсяги продажів, особливо через роздрібні канали, є багато запитів від клієнтів на відтермінування чергових платежів та розірвання договорів страхування.

У зв’язку з переміщеннями, тимчасовим захопленням територій, фізичним знищенням об’єктів нерухомості скорочується кількість центрів обслуговування клієнтів страховиків.

Проблемними є організація врегулювання страхових випадків у регіонах, де ведуться бойові дії, проведення оглядів транспортних засобів, отримання та належне оформлення оригіналів документів для подання страховику з метою отримання страхової виплати, виклик поліції на місце ДТП.

Ринок страхування життя

На страховому ринку сьогодні працюють 13 страховиків зі страхування життя. Усі вони провадять діяльність, обслуговують клієнтів та здійснюють страхові виплати.

Водночас компанії повідомляють про значне зниження надходжень страхових платежів, фіксуються обмеження в діяльності компаній, пов’язані зі складнощами організації зв’язку та роботи персоналу, ускладненим доступом до офісів та оригіналів документів. Усе це ускладнює здійснення страхових виплат, особливо внаслідок смерті осіб, застрахованих на окупованих територіях.

«Незважаючи на війну, ринок страхування продовжує працювати. Національний банк докладатиме усіх зусиль, аби ця тенденція зберігалася й надалі. Перш за все, шляхом  здійснення постійного діалогу з учасниками ринку та оперативного реагування на його потреби», – прокоментувала директор Департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг НБУ Ольга Максимчук.