Переведення годинника на зимовий час і назад

17 March 2021
Переведення годинника на зимовий час і назад

Переведення годинника на літній час і назад застосовується в багатьох країнах з метою більш раціонального використання світлого часу доби й економії електроенергії на освітлення, а також з інших причин – наприклад, для синхронізації з іншими країнами.

 

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який передбачає скасування в Україні переходу з літнього на зимовий час і навпаки. Планується назавжди лишитися на зимовому часі і встановити єдиний час на всій території України: всесвітній координований час (за Грінвічем) плюс дві години.

У цій статті поговоримо про вплив переведення годинника на організм. А також розглянемо рекомендації лікарів, як поліпшити свій сон.

А як впливає переведення годинника на організм?

 

Німецькі вчені з Інституту медичної психології в Мюнхені досліджували вплив на організм переведення годинників.

Вони з’ясували, що причиною негативних наслідків переведення годинників пов’язані з порушенням балансу між внутрішніми біологічними годинниками людини і реальним часом.

Саме тому  протягом періоду адаптації ми можемо мати проблеми зі сном, поганий настрій і в цілому погане самопочуття.

Ця адаптація і може бути причиною змішаних почуттів.

Але є й інша, протилежна, думка з цього приводу.

Є думка, що переход з літнього часу і навпаки тренує обмін речовин, а організм має можливість підлаштуватися під зміну тривалості дня.

Так закладено генетично, що людина орієнтувалася по сонцю. Вставати мала зі сходом, а засинати — із заходом. І цей звичний орієнтир, генетичну функцію, варто підтримувати переведенням годинників. Згідно з цією теорією, організм, дійсно відчує певний дискомфорт при зміні часу. Проте хвороб від цього не буде, як і не буде серйозних наслідків.

На цей випадок є рекомендація вставати та лягати спати на годину або дві раніше.

У будь-якому разі, організм варто підтримувати, дотримуватися здорового способу життя та правильно харчуватися.

Декілька порад, як поліпшити свій сон?

1. Перед сном провітрюйте приміщення. Ідеальна температура повітря для сну – 21 С.

2. Користуйтеся зволожувачем повітря.

3. Часто проблеми зі сном пов’язані з нестачею вітамінів групи B в організмі.

4. Восени і взимку, як тільки ви прокинулися, відразу вмикайте світло.

5. Перед сном заведіть собі набір дій без фізичного або морального навантаження. Наприклад, почистити зуби, випити склянку води. Такий ритуал у організму буде асоціюватися зі сном.

6. Привчіть себе розраховувати час сну. Наш сон складається з двох основних фаз, що змінюють один одного 4-6 разів за ніч. БГД-сон, він же швидкий сон, а також повільний сон. Максимально відпочившою і бадьорою людина встане після швидкого сну. Ця фаза наступає приблизно в кінці кожних 90 хвилин. Тобто за 4,5 години ви відпочинете краще, ніж за 5,5, за 6 годин краще, ніж за 7. Щоб не морочити собі голову математикою, можна скористатися онлайн калькулятором розрахунку фаз сну. Або завантажте відповідний додаток на смартфон, наприклад Sleep Cycle. Також існують спеціалізовані будильники.

7. Із незвичайного. Дослідження показали, що найкраще людина висипається в синій кімнаті на сірій або бежевій білизні.