Подолання страху: розуміння глобальних страхів та як їх перемагати

31 August 2023
Подолання страху: розуміння глобальних страхів та як їх перемагати

Страх – споконвічна людська емоція.Саме ця емоція відігравала важливу роль у нашому виживанні. Хоча страх може бути захисним інстинктом, він також може перерости в непереборну тривогу. У цій статті ми заглибимося в природу страху в особистому та глобальному масштабах, зрозуміємо його походження та дослідимо механізми подолання.

Природа страху

Страх має своє коріння в нашому первинному інстинкті захистити себе від небезпеки. Хоча колись він допомагав нашим предкам уникати загроз, тепер він може виникати у відповідь на різні стресори, реальні чи уявні. Страх запускає реакцію «бийся або тікай» — біологічний механізм, який готує нас протистояти загрозам або втекти від них.

Визначення глобальних страхів

Глобальні страхи – це спільні проблеми, які впливають на суспільства в глобальному масштабі. Ці страхи часто походять від спільного досвіду, культурних впливів і широкого впливу ЗМІ. Приклади включають техногенні катастрофи, пандемії, економічну нестабільність, тероризм, зміну клімату. Ці страхи об’єднують нас через їх потенціал впливу на великі групи населення.

Стратегії боротьби зі страхом і тривогою

 1. Навчайтеся та виховуйте себе: знання можуть розширити ваші можливості. Розуміння походження вашого страху або тривоги може демістифікувати ситуацію, зробивши її більш керованою.
 2. Дихайте: використовуйте техніки глибокого дихання та розслаблення. Практика глибокого дихання, прогресивного розслаблення м’язів та інші техніки розслаблення можуть допомогти заспокоїти вашу нервову систему під час хвилювання. Раніше у нашому блозі ми писали про силу саморефлексії.
 3. Киньте виклик негативним думкам: визначайте та пропрацьовуйте ірраціональні думки, які сприяють тривожності. Запитайте себе, чи ґрунтується ваш страх на фактах чи припущеннях, і розгляньте про більш збалансовану точку зору.
 4. Підготуйте графік та правила: встановлення розпорядку дня може забезпечити структуру та стабільність, водночас зменшить невизначеність і причини тривоги.
 5. Залишайтесь в моменті за допомогою самоусвідомлення: усвідомленість означає бути присутнім тут і зараз. Це може бути потужним інструментом для подолання тривоги, оскільки відволікає вашу увагу від невизначеностей у майбутньому.
 6. Спілкуйтесь: соціальна підтримка дуже важлива. Поділіться своїми страхами та занепокоєннями з близькими друзями та родиною. Розмова про свої почуття може полегшити тягар і відкрити нові перспективи.
 7. Зверніться за професійною допомогою: якщо страх і тривога значно впливають на ваше повсякденне життя, необхідно звернутися за допомогою до фахівця з питань психічного здоров’я. Терапія, консультації та, якщо необхідно, медикаменти можуть стати ефективними інструментами для управління страхом.

Боротьба зі страхом незапланованих подій

 • Прийняття невизначеності: прийміть реальність, що не все можна контролювати або передбачити. Практикуйте відмовлятися від потреби в абсолютній впевненості.
 • Готовність до надзвичайних ситуацій: розробіть план для різних незапланованих сценаріїв. Знання, що у вас є план, може вселяти відчуття контролю.
 • Позитивна саморозмова: замініть негативні сценарії «що, якщо» позитивними або нейтральними альтернативами. Це може зменшити силу та вплив від катастрофічного мислення.
 • Інформаційна гігієна – бути поінформованим є надзвичайно важливим, але варто фільтрувати інформацію, отримувати її виключно з надійних та перевірених джерел, встановити ліміти на споживання медіа.

 

Пам’ятаємо про важливість дотримання здорового способу життя. Займайтеся регулярною фізичною активністю, дотримуйтеся збалансованого харчування та дбайте про свій сон. Ці фактори безпосередньо впливають на ваш емоційний стан і можуть допомогти регулювати гормони стресу.

 

Дбайте про своє фізичне і ментальне здоров’я та не забувайте про страховий захист.