Нові вимоги до якості активів страхових компаній

11 November 2019
Нові вимоги до якості активів страхових компаній

8 листопада 2019 року набули чинності нові вимоги до якості активів страхових компаній. Що змінилося?

8 серпня 2019 року в розпорядженні Нацкомфінпослуг затвердили нові вимоги, закріплені змінами в положення про обов’язкові критерії та нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика.

Розпорядження зареєстроване в Міністерстві юстиції 24 жовтня 2019 року.

“Зазначене положення Нацкомфінпослуг є суттєвим кроком до посилення вимог щодо платоспроможності та ліквідності страхових компаній в частині забезпечення стабільності та динамічного розвитку страхового ринку”, – повідомив агентству “Інтерфакс-Україна” член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов.

Очікується, що це положення є значним кроком до вдосконалення вимог в частині достатності капіталу і платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів страховиків, забезпечення їх стійкості і надійності.

Також реалізація розпорядження Нацкомфінпослуг підвищить рівень конкуренції на страховому ринку України.

Детальніше про нові вимоги до якості активів страхових компаній

  1. Страховики зможуть розміщувати свої активи в такій категорії, як рахунки умовного зберігання (рахунки-ескроу). Непрострочена дебіторська заборгованість за укладеними договорами страхування, зокрема, пов’язаного з усіма видами транспорту, а також медичне страхування і агрострахування, може бути представлена ​​в обсязі не більше резерву незароблених премій за відповідними окремими видами страхування.
  2. Непрострочена дебіторська заборгованість за укладеними договорами страхування життя може бути представлена ​​в обсязі не більше частини математичного резерву, нарахованого за страховими преміями, які сформували таку дебіторську заборгованість, в той час як за договорами ядерного страхування – в повному обсязі, проте за іншими договорами страхування – в обсязі не більше 40% резервів незароблених премій з відповідних видів страхування.
  3. Підвищено вимоги до рейтингу перестраховиків-нерезидентів з країн, що не входять в Організацію економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).
  4. Додано такий актив, як активи з права користування відповідно до міжнародного стандарту фінансової звітності 16 “Оренда” в розмірі, що не перевищує розмір відповідного орендного зобов’язання. Посилено вимоги до такої категорії активу, як інвестиції в економіку України за напрямами, визначеними Кабінетом міністрів.
  5. Підвищено норматив якості активів для страховиків, який повинен бути представлений виключно низькоризиковими активами (ОВДП, поточні рахунки і депозити в банках з рейтингом не менше “АА” за національною рейтинговою шкалою і їх облігації, облігації міжнародних фінансових організацій, залишок коштів страховика в централізованих фондах МТСБУ, права вимоги до перестрахувальників-нерезидентів за договорами авіаційного страхування, міжнародної системи “Зелена карта” та ядерного страхування).

 

Для страховика, який отримав ліцензію на здійснення діяльності зі страхування життя, – в розмірі 40% страхових резервів (за винятком резерву належних виплат).

Якщо страховик отримав ліцензію на здійснення діяльності хоча б з одного з видів обов’язкового страхування і рівень вхідного перестрахування не перевищує 10%, – в розмірі 40% страхових резервів (за винятком резерву заявлених, але не виплачених збитків).

Якщо страховик отримав ліцензію на здійснення діяльності тільки за видами добровільного страхування і рівень вхідного перестрахування не перевищує 10%, – в розмірі 20% страхових резервів (за винятком резерву заявлених, але не виплачених збитків).

Якщо у страховика рівень вхідного перестрахування перевищує 10% і / або рівень вихідного перестрахування перевищує 50%, – в розмірі 60% страхових резервів (за винятком резерву заявлених, але не виплачених збитків).