Вакцинація проти грипу – актуальне питання

8 November 2019
Вакцинація проти грипу – актуальне питання

Будь-хто у будь-якому віці може захворіти на грип. Протягом минулого епідсезону на грип та ГРВІ перехворіло 5,4 мільйона українців.

Згiдно прогнозу Центру громадського здоров’я МОЗ України в наступному сезонi 2019 – 2020 poкiв на грип та ГРВI захворiють вiд 4,8 до 6,7 млн. осiб.

Очiкується двi хвилi пiдйому захворюваностi – у груднi та в кiнцi сiчня, на початку лютого з можливим максимальним рівнем на 4 тижнi 2020 року.

Вакцинація від грипу 2019

Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу: “Джісі Флю” (Південна Корея) та “Ваксігрип Тетра” (Франція).

Французька вакцина є чотирикомпонентною (тобто діє на 4 штами вірусів), а корейська – трикомпонентною.

Щороку вакцини оновлюються і включають в себе нові штами вірусів, які прогнозуються на епідеміологічний період.

 

Цього року у ВООЗ  передбачають чотири штами вірусів:

  • “Канзас” (А/H3N2)
  • “Брісбен” (А/Н1N1)
  • “Колорадо” (належить до гілки B/Victoria)
  • “Пхукет” (належить до гілки  B/Yamagata)

 

“Минулого року, коли превалював штам вірусу “Сингапур”, в Україні від  ускладнень померли 64 людини (у США цей вірус забрав життя 80 тисяч людей). Цей сезон теж не буде легким. Якщо до нас дійде новий вірус “Канзас” (А/H3N2), то в групі ризику (тобто на яку найчастіше припадають летальні випадки) опиняться нещеплені люди пенсійного віку. Вірусу “Брісбен”(А/Н1N1) теж ще не було в Україні, він вперше виділений в Австралії. Його основна група ризику – це діти, люди працездатного віку з хронічними захворюваннями (з діабетом, бронхіальною астмою, ожирінням, іншими патологіями) та вагітні”, – розповідає Алла Мироненко, завідувачка відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім.Громашевського.

Скільки коштує вакцина проти грипу в клініках?

В середньому вартість вакцинації від грипу у клініках Києва – 450 грн.

 

“Не часник, цибуля, оксолінова мазь, імуностимулятори чи просто віра, що “не хворію кілька років, і цього також пронесе” захищають від грипу. Дотримання здорового способу життя та вчасне щеплення від цієї хвороби кардинально зменшують ризики захворіти.

Від грипу потрібно вакцинуватися щороку за відсутності протипоказань. Робити це можна протягом всього епідсезону — з осені й до весни. Але краще зробити щеплення якомога раніше”, – Уляна Супрун.