ПТСР: що потрібно знати та інформація від МОЗ України

12 June 2024
ПТСР: що потрібно знати та інформація від МОЗ України

За даними МОЗ, кількість пацієнтів з діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) в Україні зростає. Хоча війна є однією з головних причин розвитку ПТСР, будь-яка подія, яка несе загрозу життю або здоров’ю, може викликати цей розлад.

Чи зростає кількість випадків ПТСР в Україні?

За останні три роки кількість людей з ПТСР збільшилась у кілька разів. Якщо в 2021 році було зареєстровано 3 167 випадків, то в 2023 році ця цифра зросла до 12 494. Лише за перші два місяці 2024 року було зафіксовано 3 292 нових випадки. Це показує, наскільки важливим є питання психічного здоров’я в Україні.

Що таке ПТСР?

ПТСР — це психічний розлад, який розвивається після пережитого травматичного досвіду. Важливо розуміти, що не всі, хто пережив травматичну подію, матимуть розвиток цього розладу. За оцінками експертів, від 12% до 20% людей, які пережили травму, можуть зіткнутися з ПТСР.

Симптоми ПТСР

Симптоми ПТСР можуть з’явитися як одразу після події, так і через деякий час. Основні симптоми включають:

  • Постійне повернення до травматичної події (флешбеки): людина може знову і знову переживати травматичний момент, наче він відбувається в реальному часі.
  • Проблеми зі сном: часті нічні кошмари або безсоння.
  • Надмірна дратівливість і гнів: людина може легко роздратуватися або відчувати гнів без наявної причини.
  • Відчуття відчуженості від інших: відчуття, що ніхто не може зрозуміти, через що проходить людина.
  • Уникнення всього, що нагадує про травматичну подію: людина уникає місць, людей, активностей або думок, які можуть нагадати про травму.
  • Порушення концентрації і пам’яті: труднощі з концентрацією на рутинних завданнях або забудькуватість.
  • Надмірна тривожність і гіперзбудженість: Постійне відчуття напруження або настороженості, що щось погане може статися.

Додаткові факти про ПТСР:

  • ПТСР може розвинутися у людей будь-якого віку, включаючи дітей.
  • Симптоми можуть проявлятися через місяці або навіть роки після травматичної події.
  • Соціальна підтримка та стабільне оточення можуть допомогти знизити ризик розвитку ПТСР.

Чи можна вилікувати ПТСР?

Так, ПТСР є виліковним розладом. Багато людей успішно одужують за допомогою психотерапії та медикаментозного лікування. Важливо своєчасно звернутися по допомогу, щоб не дати симптомам погіршитися.

 

Важливо розуміти, що своєчасне звернення по допомогу може значно покращити стан людини і повернути її до звичного життя. Якщо ви або хтось із ваших близьких переживає симптоми ПТСР, не соромтеся звертатися за допомогою.

Бережіть себе і не забувайте про страховий захист!