Цукровий діабет: епідемія 21 століття та шляхи профілактики

7 March 2024
Цукровий діабет: епідемія 21 століття та шляхи профілактики

Кількість людей з діабетом (20-79 років) в Україні складає 2 млн 325 тис. осіб. Такі дані 10-го видання Diabetes Atlas Міжнародної діабетичної федерації станом на 2021 рік.

Діабет став однією з головних проблем сучасного світу в області здоров’я. За офіційними даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, кількість людей, які страждають на діабет, стрімко зростає щороку. Наразі світова кількість хворих на діабет оцінюється в більш ніж 422 мільйонів осіб.

Уявіть масштаб проблеми, кількість людей із діабетом зросла зі 108 мільйонів осіб у 1980 році до 422 мільйонів у 2014 році. За статистикою поширеність діабету зростає швидше в країнах із низьким і середнім рівнем доходу, ніж у країнах із високим рівнем доходу.

Що таке діабет?

Діабет – це хронічне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну, або коли організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Це призводить до підвищення рівня цукру в крові (глюкози), що може призвести до серйозних ускладнень, таких як захворювання серця, нирок, зору та нервової системи.

Типи діабету

Існує два основних типи діабету: діабет 1 типу та діабет 2 типу.

  1. Діабет 1 типу: Цей тип діабету розвивається, коли імунна система організму атакує і знищує клітини, що виробляють інсулін у підшлунковій залозі. Люди з діабетом 1 типу потребують зовнішнього джерела інсуліну щоденно.
  2. Діабет 2 типу: Цей тип діабету є найбільш поширеним і виникає, коли клітини організму стають менш чутливими до дії інсуліну. Це може бути пов’язано з генетичними факторами, стилем життя та харчуванням.

Запобігання виникнення діабету

Здорове харчування, регулярна фізична активність, підтримка нормальної маси тіла та відмова від вживання тютюну є способами запобігти або відстрочити настання діабету 2 типу.

Діабет можна лікувати, а його наслідків можна уникнути або відстрочити за допомогою дієти, фізичної активності, ліків і регулярного обстеження та лікування ускладнень.

Хоча деякі фактори ризику для розвитку діабету не можна змінити (такі як генетика), існують кроки, які можна зробити для зменшення загрози цієї хвороби:

  • Збалансована дієта: Споживання здорових продуктів, багатих на овочі, фрукти, цільні злаки та білки, а також обмеження вживання простих вуглеводів та трансжирів може допомогти знизити ризик розвитку діабету.
  • Фізична активність: Регулярна фізична активність сприяє зниженню рівня цукру в крові та підтримує здоров’я серцево-судинної системи.
  • Контроль ваги: Підтримка здорової ваги або зменшення надмірної ваги може допомогти знизити ризик розвитку діабету 2 типу.
  • Уникання алкоголю та паління: паління та вживання алкоголю можуть збільшити ризик розвитку діабету.
  • Регулярні медичні обстеження: Регулярні візити до лікаря для перевірки рівня цукру в крові та інших параметрів здоров’я можуть виявити проблеми на ранній стадії та запобігти їх подальшому розвитку.

Діабет не є неподоланною хворобою. Із своєчасною діагностикою та належним стилем життя можна суттєво зменшити ризик виникнення цієї серйозної хвороби.

Бережіть себе та не забувайте про страховий захист!